Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 38

Brněnský územní plán po volbách zamrzl, bez něj se přitom město nehne

10.8.2024 Už je to více než rok, co politické tahanice pár měsíců před volbami vyústily v to, že Brno stále nemá nový územní plán a veškerá výstavba.. více »

Trh s hypotékami ožil. Využije ji každý třetí kupec bytu

29.7.2024 Na nemovitostní trh se vrací jeho dlouholetý tahoun. Ještě před třemi lety tvořili lidé financující nákup bytu hypotékou zhruba polovinu.. více »

Stavební povolení do měsíce a chaos na úřadech. Startuje nový stavební zákon

2.7.2024 Třicet dní a stavební povolení na rodinný dům je připravené. Šedesát dní a může se začít připravovat bytovka. Tak se má podle představ.. více »

Realitní komora České republiky
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Hlavní strana » Sazby hypoték míří vzhůru. Hypoteční trh ochlazuje zatím jen mírně

Sazby hypoték míří vzhůru. Hypoteční trh ochlazuje zatím jen mírně

19.5.2021 Sazby hypoték rostou. V dubnu byly poskytnuty hypotéky s průměrnou sazbou 1,98 %. To je o čtyři bazické body dráž, než tomu bylo v březnu. Objemy sjednaných hypoték mírně přibrzdily.

Po extrémně úspěšném březnu, kdy banky sjednaly hypotéky za neuvěřitelných 44,723 miliard korun, přišlo v dubnu nepatrné ochlazení. „Banky přesto sjednaly hypotéky za více než 39 miliard korun a duben se tak stal druhým nejúspěšnějším měsícem v historii Fincentrum Hypoindexu. Průměrná úroková sazba hypoték vzrostla, ale hranici dvou procent zatím nepřekročila,“ říká Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

„Stále panuje přesvědčení, že není důvod k nějakému výraznému růstu sazeb. Přesto platí, že opravdu nízké úrokové sazby již dnes patří pouze vzpomínkám,“ dodává  David Eim, místopředseda Gepard Finance. Průměrná úroková sazba hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex sice pokračuje v růstu, ale ne tak rychlým tempem jako nabídkové sazby v bankách. 

Zatímco během dubna většina bank zvýšila hypoteční sazby a nabídkové sazby se přiblížily úrovni 2,5 % p. a., průměrná sazba ale vzrostla podle Fincentrum Hypoindexu o čtyři bazické body na 1,98 % p. a. „Důvodem je především zpoždění, které banky nabírají kvůli obrovskému zájmu o hypotéky. Banky jsou zahlcené a nestíhají uzavírat smlouvy, které byly předjednané ještě s nižšími sazbami. To by se ale již během května mělo změnit a průměrná sazba zamíří nad dvě procenta,“ očekává Jiří Sýkora.

Objemy brzdí, ale zatím jen nepatrně

Hypoteční trh v letošním roce láme jeden rekord za druhým. Po nejlepším startu hypoteční sezony v historii přišel ještě silnější únor, a březen předčil veškerá očekávání s objemem sjednaných hypoték ve výši 44,723 miliardy korun.

„Oproti extrémně úspěšnému březnu přichází velmi mírné ochlazení v zájmu o hypotéky. V bankách bylo uzavřeno celkem 12 416 kusů hypoték v objemu 39,180 miliardy korun, což je i tak druhý nejúspěšnější měsíc v historii. Tento pokles je počátkem trendu sníženého zájmu zapříčiněného vzestupem sazeb hypotečních úvěrů,“ poznamenává Sýkora.

„Růst úrokových sazeb bude velmi pravděpodobně pokračovat do konce roku a na hypoteční poptávku bude mít naprosto zásadní vliv. Pokud úrokové sazby skutečně letos porostou až ke 3 %, může to znamenat výrazné ochlazení poptávky a celkový roční objem hypoték může být nakonec i o 20 % níže než loni,“ předpokládá Marek Kříž, spoluzakladatel finančního tržiště Zaloto.

Průměrná výše hypotéky pokračuje v růstu

V dubnu si lidé půjčovali v průměru  3 155 581 korun, což je o 50 tisíc korun více, než ve třetím měsíci. Důvodem je vývoj cen nemovitostí a převis poptávky po nemovitostech nad nabídkou, která je podle odborníků limitovaná nedostatečnou výstavbou nových nemovitostí.

„V Praze se například od ledna do března letošního roku povolilo jen 1 027 nových bytů v bytových domech. Za stejné období se přitom prodalo rekordních 2 100 bytů, tedy více než dvakrát tolik, kolik úřady povolily,“ přibližuje Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group. Prodejní cena nových bytů v Praze přitom od roku 2015 vzrostla dvojnásobně na 112 tisíc korun za metr čtvereční.

U hypoték sjednaných ve výši jednoho milionu korun se splatností na dvacet let činí měsíční splátka aktuálně v průměru 5 050 korun, při splatnosti na patnáct let je měsíční splátka 6 427 korun.

Zdražování se nevyhneme

O tom, že úrokové sazby hypotečních úvěrů definitivně změnily trend a začaly po delší době opět růst, již není pochyb. A dalšímu zdražování se letos nevyhneme.

„Prakticky všechny banky v tomto roce již přistoupily alespoň jednou ke zvýšení vyhlašovaných úrokových sazeb. Některé banky dokonce sazby letos zvýšily již několikrát po sobě. Naposledy to byla Equa bank, která zdražila své hypotéky o 0,3 procentního bodu a Sberbank, která zvýšila úrokové sazby hypoték s fixací na 5 let a delší až o 0,2 procentního bodu,“ komentuje Eim.

Některé banky podle Eima přistoupily ke zdražování trochu méně nápadnou cestou. Snížily například standardní slevu za využití rizikového pojištění nebo zrušily slevu uplatňovanou automaticky u refinancovaných úvěrů.“

„Na hypotečním trhu aktuálně panuje obrovský zájem klientů o financování investic do nemovitostí. Zájem je tak vysoký, že se banky při zpracování žádostí potýkají s kapacitními problémy a vyřízení žádostí o úvěr je aktuálně značně delší, než standard, na který byli klienti zvyklí. Taková situace sama o sobě zvyšování sazeb nahrává nemluvě o tom, že existuje další patrný impuls v podobě rostoucích cen úvěrových zdrojů,“ uzavírá David Eim.

ZDROJ: Sazby hypoték míří vzhůru. Hypoteční trh ochlazuje zatím jen mírně - iDNES.cz