20.11.2024 Nemám peníze, byt chci opustit. Majitelka trvá na tříměsíční výpovědní lhůtě Bydlím v nájemním bytě a mám smlouvu na dobu určitou do.. více »
10.8.2024 Už je to více než rok, co politické tahanice pár měsíců před volbami vyústily v to, že Brno stále nemá nový územní plán a veškerá výstavba.. více »
29.7.2024 Na nemovitostní trh se vrací jeho dlouholetý tahoun. Ještě před třemi lety tvořili lidé financující nákup bytu hypotékou zhruba polovinu.. více »
5.2.2021 Brněnskou industriální zónu Špitálka čeká v následujících letech výrazná proměna. Město se snaží pro západní část areálu Tepláren Brno nalézt nový způsob využití, aniž by však zanikla historická hodnota místa. Jak slibují zástupci jihomoravské metropole, Špitálka se promění v živou, moderní, ale především chytrou městskou čtvrť.
Revitalizaci tzv. brownfieldu Špitálka město rozložilo do několika etap, z nichž některé už dokončilo, či právě probíhají. Nejprve na přelomu let 2018 a 2019 uspořádalo mezinárodní urbanistickou ideovou soutěž pro oblast o rozloze 24,55 hektaru.
Ve druhé fázi si nechalo vytvořit územní studii a zjistit stav a možné řešení dopravní infrastruktury. Třetí etapa je zaměřená konkrétně na západní části areálu Tepláren Brno, její podobu navrhli architekti z uznávaného českého ateliéru A8000.
Tato část města zabírající plochu 2 hektary by měla odpovídat současným světovým trendům, které vytvářejí pro obyvatele městské prostředí, kde mohou na stejném místě jak pracovat, tak zároveň bydlet.
Architekti proto předpokládají, že v místě vyrostou flexibilní otevřené multifunkční jednotky určené jak k práci, tak k bydlení. Ty mají být vysoce variabilní a jejich obyvatelé je budou mít možnost volně propojovat, zmenšovat i zvětšovat. Autoři předpovídají, že tak vznikne živelná struktura, která se bude moci měnit podle aktuálních potřeb.
Kromě toho je součástí plánu i výstavba šesti zcela nových budov, určených rovněž pro bydlení i jako pracovní zázemí. Ty nabídnou dohromady 30 tisíc m².
Zachována zůstane chladicí věž, průmyslové haly i budovy archivu
Lokalitu pak označují za tzv. City hub, tedy místo, jež se stane přirozeným centrem, kam se lidé z celého města budou sjíždět nejen za prací, ale i zábavou a odpočinkem.
Místní ikonou zůstane v současnosti dlouhodobě nevyužívaná chladicí věž. Tu architekti totiž chtějí zachovat.
Její vnitřní prostor se stane místem pro konání nejrůznějších prezentací, ať již místních firem, nebo i občanů. Zároveň architekti počítají s jejím zpřístupněním tak, aby si lidé mohli užít vyhlídky na celé Brno.
Dvojice průmyslových hal má být rovněž zachována, ty mají sloužit jako místa určená pro kulturní akce. Budova archivu tepláren se pak promění v tzv. coworkingový prostor.
Střechy budou zelené
Velké plány mají architekti se střechami budov v lokalitě Špitálka. Plánují na nich vybudovat terasy se sportovišti, spoustou zeleně, a dokonce i zahrádkami určenými pro komunitní pěstování.
Velice atraktivním prvkem – a to nejenom pro místní – se stane 400 m dlouhý Skywalk, tedy cesta propojující ve výšce všechny budovy a procházející i skrz chladicí věž.
Chytrá čtvrť
Cílem města i architektů je proměnit Špitálku za pomoci moderních technologií a inovativních přístupů v první chytrou čtvrť v Brně. Součástí přípravy projektu jsou proto například kulaté stoly s experty včetně energetiků či poskytovatelů základní infrastruktury.
Město proto uvažuje i o využívání geotermální tepelné energie, tepla ze sluncem vyhřívaných ploch, zbytkového tepla budov i obnovitelných zdrojů pro dodatečný ohřev či chlazení vody. Políčeno má v tomto smyslu i na zbytkové teplo ze sousedních provozů teplárny.
Samozřejmostí by mělo být osazení volných ploch na budovách fotovoltaickými panely, uvažuje se o systémech recyklace šedé vody. Vnitřní klima budov by mělo být plně řízeno podle aktuální potřeby právě přítomných lidí, stejně jako veřejné osvětlení. Všechny systémy by měly být propojené, měřené, vyhodnocované – právě tak lze dosáhnout jejich inteligentního řízení.
„Chceme se věnovat všemu, co je skutečně přínosné pro udržitelný život v lokalitě ve spojení s městem. To je naše představa smart technologií. Nyní pokračujeme ve spolupráci s experty napříč obory v definování inovativních principů a technologií, které využijeme. Chystá se také změna územního plánu (má k ní dojít v polovině letošního roku -– pozn. red.). V blízké budoucnosti by měly být stanoveny podmínky pro hledání budoucího strategického investora.
Prioritou je najít takového partnera, který by se o území dlouhodobě pečlivě staral a chtěl by se stát součástí obrovské proměny této části Brna, která se nevyhnutelně blíží,“ říkají architekti.
Pokud vše bude pokračovat, jak má, mohla by proměna brownfieldu začít v roce 2023, slibují.
Nezůstane jen u Špitálky
Kromě návrhu revitalizace západní části areálu Tepláren Brno pracují architekti také na koncepci oživení přiléhajícího areálu bývalé textilky Mosiliana. Nová podoba obou území by měla podtrhnout charakter místa.
Rozvoj území by pak měl nastartovat i celkovou revitalizaci oblasti brněnského Cejlu, přezdívaného jako brněnský Bronx.
zdroj: Brno vdechne Špitálce nový život, s ním jí dá i novou tvář - Novinky.cz